reede, 6. september 2013

Speltajahust suvikõrvitsakook

RETSEPT MINU UUEST RAAMATUST





5 dl speltapüüli (kindlasti püüli, mitte täisterajahu!)
1 peenike roheline suvikõrvits
(2 dl riivitult)
1,5 tl küpsetuspulbrit
2 väikest sidrunit või 1 suur
1,5 dl keefiri
1,75 dl suhkrut
1 dl rosinaid
1 tl vanillisuhkrut

Peenike roheline väiksem suvikõrvits koorida, siis ei jää koogisse tumerohelisi tükikesi. Suvikõrvits riivida hästi peeneks nii, et tekib peaaegu püree moodi mass, kasutada ka vedelikku. (Peale riivimist tekib koos vedelikuga 2 dl suvikõrvitsamassi.)
Riivitud suvikõrvitsale lisada sidrunimahl, küpsetuspulbriga segatud jahu, suhkrud, rosinad ja keefir ning segada kõik koos läbi. Saadud tainas valada küpsetuspaberiga kaetud ümmarguse koogivormi põhja. Küpsetada 200kraadise ahju keskmises osas umbes 20 minutit, kuni tikuga katsudes jääb tikk puhtaks. Lõpus võib tõsta vormi 5 minutiks ahjupõhja, et põhi paremini pruunistuks.

teisipäev, 3. september 2013

Uue raamatu "Tervislikud küpsetised" tutvustus


NÜÜD MÜÜGIL!

Kes meist ei armastaks küpsetisi ja kui paljud meist tunnevad seejuures süümepiinu. Olgu siis põhjuseks kehakaal, mis kipub suurenema või hoopis tervisliku toitumise alased teadmised, mis meid piitsutavad ja tagasi hoiavad. Kui palju aga rõõmustaks meid teadmine, et meie poolt ihaldatud küpsetisi, nii soolaseid kui magusaid on võimalik teha ka nii, et vöökoht ei suureneks ja meie keha oleks tänulik hea ja tervisliku toidu eest. Ja mis kõige parem, meile jääksid ka maitsenaudingud.

Selles raamatus saab see ilus unistus tõelisuseks. Proovige ise järgi.


 Mitte üheski selle raamatu 100 retseptis ei ole kasutatud rasvainet, peale selle on nende küpsetiste valmistamiseks kasutatud kõrgema sordi nisujahust tervislikumaid jahusorte!


See raamat  peaks rõõmustama tervisliku toitumise pooldajaid, aga kindlasti ka kaaluprobleemidega inimesi ja neid, kel on nisujahu vastunäidustatud.

 

Tasakaalustatud toitumine sisaldab nii rasvu, süsivesikuid kui valke jm vajalikku. Rasv on organismile oluline ja ma kindlasti ei propageeri rasvainest loobumist, kuid kuna igapäevases soolases toidus on hulgaliselt toidurasvu ja ka lisatavaid toidurasvu saame ilmselt rohkem kui vaja nii leivamäärdena kui toiduainete praadimisel, siis selleks, et nautida küpsetisi ilma kaalutõusu ja tervist kahjustamata, olen töötatud välja ilma rasvaineta retseptid.


Küpsetised ei ole selles mõttes rasvavabad, et nende koostisained ei sisaldaks rasvu, samuti on

 mõne retsepti puhul kasutatud köögiviljade praadimiseks või muffinipanni määrimiseks õli. Küpsetised on rasvavabad selles mõttes, et küpsetistesse ei ole lisatud margariini, võid ega õli nagu tavaliselt kookidesse ja pirukataignatesse pannakse.

 Raamatust leiab ka mitmeid ilma munata küpsetiste retsepte neile, kel on muna vastunäidustatud või juhuks kui kodus ei juhtu mune olema.

Retseptides on kasutatud odrajahu, odrahelbeid, kaerajahu, kaerahelbeid, rukkijahu, hirsihelbeid, hirsijahu, sojajahu, maisijahu, speltapüüli, kaerakliisid, riisi, riisijahu, riisihelbeid, neljaviljahelbeid, neljaviljakrõbuskeid, speltanisukrõbuskeid.

Raamatu alguses on teoreetiline osa, info erinevatest jahudest ja küpsetiste tervislikumaks muutmise võimalustest. Järgnevad nii soolased kui ka magusad küpsetised, sealhulgas ka küpsised.

Kuna minu uus raamat on kahjuks ilma fotodeta, lisan tutvustuseks ja ettekujutuse saamiseks

siia mõned fotod selle raamatu  küpsetistest. Kuna retseptide loomisel ja nende järgi küpsetamise tuhinas ei olnud mul tihtipeale meeles pilti teha, siis on fotod vaid neist mõnest.
Hirsihelbe-kakaokook
(ilma munata), lk 88
Kaerakliipõhjal ricotta-mustikakook
(ilma munata),  lk 123
Riisipõhjal kodujuustu-köögiviljapirukas,
lk 71

Kaerakliipõhjal astelpaju-toorjuustukook
(ilma munata), lk 122
Kaerajahust rullbiskviit ricotta-pohlatäidisega,
lk 112

Odrajahu-speltapüüli pärmitaignast
 muna-riisipirukas, lk 75

Riisijahupõhjal õuna-kohupiima purukook,
lk 137

Neljaviljahelbe-juustuküpsised, lk 47

Riisijahu-porgandikook apelsinide
 rosinatega, lk 136

Odrajahust piparkoogimaitseline
porgandikook rosinatega, lk 131

Kaera- ja speltajahust ananassi-
porgandikook, lk 116

Kaerahelbe-odrajahukook kohupiima, kirsside
ja kookoshelvestega, lk 94

Kaerahelbe-ricotta õunakook, lk 98

Speltapüüli-pärmitaignast plaadipirukas
(ilma munata), lk 77
Kaerahelbepõhjal ploomi-õuna kohupiimakook,
lk 96

Kaerajahupõhjal piparkoogimaitseline
mandariini-kohupiimakook, lk 108


Hirsijahupõhjal õuna-purukook, lk 92
Hirsihelbe-pähkliküpsised  (ilma munata),
 lk 82

Kaerajahust meekook, lk 110


Riisijahust biskviitkook kirssidega,
lk 139

Maisijahust õunakook, lk 127


Speltapüülist porgandi-biskviitpõhjal
ananassi-kohupiimatort, lk 158

Speltapüülist suvikõrvitsa-sidrunikook
(ilma munata), lk 163

Maisijahust kakaokook šokoladiglasuuriga,
lk 124

esmaspäev, 2. september 2013

Minu kulinaarne teekond



Alustasin toidublogiga 2007. aastal. Alguses hakkasin tegema vanu tuntud odavaid toite, millega olen ise üles kasvanud ja mida olen oma ema ja vanaema poolt tehtuna saanud. Oluline oli võimalikult odavalt saada toit lauale. Ilmus minu raamat "Kokkuhoiu kokaraamat".
Üsna selle perioodi alguses hakkasin mõtlema toitudele lastepäraseid kujundusi. Lapsed olid mul sellel ajal väikesed ja see inspireeris mind tegema raamatud "Lõbusad võileivad" ja "Lõbusad lastetoidud".

Teine etapp - jätkuvalt oli oluline hind, kuid oluliseks sai ka tervislikkuse aspekt. Tervislikkuse all mõistsin rohket köögiviljade kasutamist toidus. Hakkasin köögivilju lisama igale poole, ka magustoitudesse, kookidesse, küpsistesse. Sellest perioodist ilmus ka minu raamat "Mitmekesised köögiviljatoidud".

Kolmas etapp - Jätkus säästlikkus ja tervislikkus, kuid laiendasin enda jaoks tervislikkuse mõistet. Hakkasin asendama nisujahu teiste teraviljadega. Tegin palju küpsetisi kaerahelvestega ja kaerajahuga.

Kasutasin erinevaid võimalusi, et nisujahu oleks küpsetistes vähem. Tegin palju ka kohupiima ja toorjuustuga, köögiviljade ja marjadega.

Hakkasin vähendama rasvaine ja suhkru kogust küpsetistes.

Kohe-kohe on ilmumas minu uus raamat, mis on just sellest kolmandast perioodist, kui aastaid niimoodi laialt grupeerida Selle raamatu nimi on "Tervislikud küpsetised"


See raamat peaks rõõmustama tervisliku toitumise pooldajaid, aga kindlasti ka kaaluprobleemidega inimesi ja neid, kellele nisujahu on vastunäidustatud.

* Mitte üheski selle raamatu retseptis ei ole kasutatud rasvainet!
* Mitte üheski retseptis ei ole nisujahu, küll aga on lisaks teistele jahudele mõned retseptid speltajahuga, mis on nisule kõige sarnasem.
* Raamatus on ka retsepte, mis lisaks on veel ka ilma munata.

Ma eiran kõiki reegleid ja näitan, et on võimalik teha selliseid tervislikke magusaid kui ka soolaseid küpsetisi ka nii, et vöökoht ei suurene ja keha on tänulik hea ja tervisliku toidu eest.
Ja mis kõige parem – alles jääb ka maitsenauding.

Raamat on kahjuks küll ilma fotodeta.
Raamat võib kauplustesse jõuda juba selle nädala lõpus või järgmisel nädalal.
Kuna selle raamatu sisu on minu poolt valmis juba eelmisest aastast, siis on vahepeal toimunud edasi liikumine ja olen jõudnud veelgi järgmisesse etappi.

Kõigi nende aastate jooksul olen mingil määral järginud ka veregrupidieedi põhimõtteid välistades enda jaoks kõige hullemad toiduained.

Neljas etapp on väga suur muutus minu elus. Mul ei ole suhkruhaigus, aga lugedes erinevaid allikaid olen aru saanud, et suhkur pidi olema enamus haiguste põhjus. Minu kui suure magusasõltlase jaoks tundus see olevat väga tõsine väljakutse. Kuna ka põhjus oli tõsine, siis ma tegin selle otsuse. Selle aasta märtsikuust alates olen ma elanud ilma rafineeritud suhkruta. Ma võin kasutada väikses koguses mett, riisisiirupit, vahtrasiirupit, ka agaavisiirupit, kuigi viimane pidi kehas ebanormaalse olukorra tekitama.

Minu toitumine on muutunud ka paljude teiste asjade osas. Väga suure osa minu toidust moodustavad värsked köögiviljad ja eelkõige rohelised, mis pidid klorofülli rakke taastava ja uuendava ja tervendava mõju pärast eriti kasulikud olema. Nisujahu olen asendanud täielikult speltajahuga, mis lisaks üldisele kasulikkusele  ei lisa kehakaalu ja ei tekita ka lima nagu tavaline nisujahu. Speltapüülist saab teha väga häid kooke.
Välistatud on ka säilitus- ja värvained, tööstuslikult toodetud toiduaineid püüan vältida. Piimatooteid neis sisalduvate hormoonide tõttu süüa võimalikult vähe. Kasutan neist põhiliselt keefiri ja ricottat. Söön ikka ka kala ja mõnd lihaliiki ja mune ning mozzarellat ja muidugi erinevaid teravilju ja puuvilju.
Täiesti uue toitumise peale minek ei ole olnud väga kerge selles mõttes, et ei tea veel, kuidas neid toiduaineid kasutada. Vahepeal tunduski, et kogu aeg söön samu toite. Hommikuks veega kaerahelbeputru, siis hunnik taimi kala või spelta spagettide või pruuni riisiga. Kui lõunaks sõin valku, siis õhtuks teravilja või vastupidid ja muidugi igakord hiigelkogus köögivilju lisaks. Tihti tegin ka spelta täisterajahust tortillasid köögiviljadega või tortillataignast põhjaga köögiviljapitsat. Õhtuti  enne magamist tegin tihti sellist ricotta magustoitu, kuhu läks ricotta kohupiimapasta, rosinad ja õunatükikesed. Kuna ricotta pole hapu ja rosinad on väga magusad, ei lisagi ma sinna midagi magustamiseks. Selline mu menüü oli vist paar kuud.
Praegu püüan ma laiendada enda jaoks seda uut toitumist. Olen hakanud uurima toortoidublogisid. Veel ei ole jõudnud nende retseptide katsetamiseni, aga selles suunas on hakanud mõtted liikuma.

Sellel aastal olen tutvunud ph dieediga  ja püüdnud õigete toitudega keha aluselisemaks muuta, sest happeline keskkond pidi olema ideaalne haiguste tekkeks. Dr. Hay dieedi raamatust püüdnud aru saada lahustoitumise põhimõtetest, miks valke ja süsivesikuid ei tohiks ühel söögikorral süüa. Toortoitumise raamatutest olen lugenud uskumatuid edulugusid, mida võib toortoitumine teha. Põhjalikumalt olen uurinud ka veregrupi dieeti. Kõik see omavahel kokku üheks tervikuks ehk siis oma toitumiseks panna, on olnud minu väljakutse. Olen võtnud igast omale sobiliku ja selle, mis neis kõigis omavahel kattub.

See uus toitumine on ennast ära tasunud nii, et juba peale kolme nädalat täiesti teist toitumist olid mul kliiniliselt tõestatud märkimisväärsed edusammud tervislikus seisundis.

Blogi külastajate ees pean vabandama, et olen teid unarusse jätnud, aga paraku oli nii, et igasugused teised tegemised võtsid oma aja. Loodetavasti jagan ma varsti teiega juba oma uusi tervislikke retsepte ja nagu eelnevatel perioodidel nii ka sellel on mulle jätkuvalt oluline rahaline säästlikkus.

esmaspäev, 10. juuni 2013

Musta sõstra-vaarika jogurtikook




 Tordipõhi põhjaks ja külgedeks:
4 muna
4 spl suhkrut
 4 spl (spelta)jahu

Munakollased vahustada suhkruga, munavalged vahustada tugevaks vahuks. Munavahud segada jahuga ettevaatlikult kokku taignaks. Küpsetada küpsetuspaberiga kaetuid ahjuplaadil  ~10 minutit. Küpsenud
põhi lõigata ümmarguse koogivormi suuruseks. Ülejäänud osast lõigata koogile ääred. Ümmarguse koogivormi põhi ja küljed katta küpsetuspaberiga. Tordipõhi asetada põhja, koogipõhjast ääred asetada koogivormi külgedele. Sinna valada jogurtitarretis.

Kate:
1 l Alma vaarikajogurtit (pure pakis)
20 g želatiini
2 dl musti sõstraid

Kaunistuseks:
vaarikaid
musti sõstraid

Jogurtisse segada mikserdades paisutatud ja seejärel sulatatud želatiin, kohe segada täidisesse ka (külmutatud) mustad sõstrad. Täidis valada kohe koogivormi. Täidise peale asetada kaunistuseks marju.

Related Posts with Thumbnails