esmaspäev, 29. november 2010
Hakkliha-seenesupp
400 g (kalkuni)hakkliha
4 dl kupatatud külmutatud metsaseeni
1 mugulsibul
1 porgand
10 kartulit
vett
soola
maitseaineid
Hakkliha pruunistasin, poole pealt lisasin ka hakitud sibula, maitsestasin. Vette panin kartulikuubikud ja väikseks tükeldatud porgandi, külmutatud hakitud seened ja praetud hakkliha, maitsestasin. Keetsin kuni kartulid ja porgandid pehmed.
Isadepäeva hommikulaud
Menüüs oli:
kartuli-seenesalat
rosolje
ahjupitsasaiad
täidetud munad
krevetisalatiga saiad
Lapsed valmistasid ja kaunistasid isale ise küpsisetordi.
Kartuli-seenesalat
kupatatud seened
marineeritud kurk
mugulsibul
sool
hapukoor
majonees
Koguseid ei annagi, koostisaineid panna võimaluse ja soovi järgi.
Oli maitsev salat!
reede, 12. november 2010
Porgandi-kaerajahu purukook õunte ja kohupiimaga
Tainas:
1 l kaerajahu
2 dl suhkrut
2 tl küpsetuspulbrit
1 tl vanillisuhkrut
250 g margariini või võid
3 muna
Koostisained segada purutaoliseks massiks, siis jagada kahte ossa- 1/3 ja 2/3.
2/3 puruosale lisada
3 dl keefiri
2 dl peenelt riivitud porgandit
segada ühtlaseks tainaks, valada küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile.
Enne eraldatud 1/3 puruosa jätta koogikattele raputamiseks.
Põhja peale:
5 dl väikseid õunatükke
Kate:
3 muna
1 tl vanillisuhkrut
700 g kohupiima
2 dl hapukoort või jogurtit
1,5 dl suhkrut
Munad kloppida suhkruga lahti, lisada kohupiim, hapukoor, vanillisuhkur. Vala kate õunatükkidele, sinna peale puista ülejäänud puru.
Küpsetada 200kraadise ahju keskmises osas ~40 minutit.
reede, 5. november 2010
Toiduainete soovitatav päevane kogus (GDA)
GDA märgistuse „maaletoojad“ Eestis olid 2007. aastal Toiduainetööstuse Liit koos rahvusvaheliste ettevõtete grupiga, kuhu kuuluvad Coca-Cola, Groupe Danone, Kraft Foods, Masterfoods, Nestlé, PepsiCo, Unilever ja Kellogg’s. Praeguseks on GDA-märgistuse oma toodetel laiemalt kasutusele võtnud ka Tere, Põltsamaa Felix, Maag, Leibur, Eesti Pagar, Fazer. Järjest liitub uusi ettevõtteid.
Näide pakendil olevast infost:
Mis on GDA?
Soovitatav päevane kogus (GDA) on tavapärane kogus teatud toitainet, mida enamikul inimestest soovitatakse tervislikuks toitumiseks tarbida.
GDAd aitavad tarbijal mõista toiduainete etikettidel esitatud toitumisalast teavet. GDAde kaudu esitatakse teaduslik informatsioon tarbijasõbralikus vormis, pakkudes tarbijale pakendil juhiseid selle kohta, kuidas esitatud teavet oma dieedi kontekstis mõista. Tarbija näeb ülevaatlikult, millised on keskmised toitumisalased nõuded, ning saab seda infot kasutades paremini söögikorda planeerida ja
Päevased soovitatavad kogused ja Teie
Kõik etiketil toodud päevased soovitatavad kogused põhinevad soovitustel, mis on mõeldud keskmisele, normaalse kehakaaluga ja kehaliselt keskmisel tasemel aktiivsele täiskasvanule.
Kuna laste vajadused erinevad täiskasvanute toitainevajadusest, siis nende jaoks on välja töötatud omaette päevased soovitatavad kogused, mille aluseks on keskmine 5–10 aasta vanune laps.
On oluline meeles pidada, et iga päevane soovitatav kogus on pelgalt teejuht, aitamaks mõista, mida ja kui palju Te sööte ning otsustada, mis on tegelikult Teie jaoks õige.
Et erinevatest päevastest soovitatavatest kogustest paremini aru saada, aitab alljärgnev tabel:
5 tähtsaimat toitainet
| |||||||||||||||||||||||||||||
Keskmise täiskasvanu päevane soovitatav kalorikogus on 2000 kilokalorit. Suhkrud Tarbitavad suhkrud võivad pärineda erinevatest allikatest: mõned neist on ilmselged, näiteks maisihelvestele lisatud või teetassi segatud suhkur, teised aga esinevad looduslikult, näiteks puuviljades, puuviljamahlas ja piimas. Kuna enamikule meist meeldib, kui toidus on teatud määral suhkrut, sest nii maitseb toit paremini, tuleks kindlasti järgida suhkru päevast soovitatavat kogust. Keskmise täiskasvanu päevane soovitatav suhkrukogus on 90 g. RasvadTervisliku toitumise osaks peaks alati olema teatud hulk rasva. Püüdke mitte tarbida rasva rohkem kui päevane soovitatav kogus. Eelistage rasvu, mida saab kaladest, pähklitest ja seemnetest, avokaadost ja päevalilletoodetest, rapsi- või oliiviõlist ning eeltoodutest valmistatud võietest. Keskmise täiskasvanu päevane soovitatav rasvakogus on 70 g.
Sool Tarbitavas toidus sisalduvat liigset soola on seostatud selliste terviseprobleemidega nagu kõrge vererõhk ja südamehaigused. Seega peaksime kõik üritama mitte ületada päevast soovitatavat soolakogust. Keskmise täiskasvanu päevane soovitatav soolakogus on 6 g. Nõuanded tasakaalustatud toitumiseks: * Püüdke rajada oma toidukorrad tärkliserikastele toitudele nagu täisteraleib, hommikusöögihelbed, riis, pasta või kartul.
* Sööge vähemalt viis puu- või köögiviljaportsjonit päevas. Tegelikult, mida rohkem, seda parem.
* Olge füüsiliselt aktiivne. See aitab kaloreid põletada ja hoida kaalu kontrolli all.
* Õppige ära oma päevased soovitatavad kogused. Seadke enesele kalorite puhul eesmärgiks umbkaudne päevane soovitatav kogus, ent püüdke suhkruid, rasvu, küllastunud rasvhappeid ja soola mitte rohkem tarbida, kui soovitatud.
* Pidage meeles – te ei pea loobuma oma lemmiktoitudest ainult seetõttu, et need sisaldavad palju kaloreid, suhkruid, rasvu, küllastunud rasvhappeid või soola. Te peaksite vaid teadvustama enesele, mida sööte ja üritama oma toitu päeva jooksul tasakaalustada.
GDA kasutamine
Mida kaupade etikettidel toodud protsendid tähendavad? Arvutades päevased soovitatavad kogused ümber protsentideks, mis väljendavad antud aine koguse osakaalu sajast, oleme teie eest raskema töö ära teinud. Nüüd on teil võimalik kiiresti näha, kui suurel määral antud toidu- või joogiportsjon päevaseid soovitatavaid koguseid sisaldab. Võite neid protsente kasutada erinevate toitude võrdlemiseks. Allikas: Eesti Toiduainetööstuse Liit |
neljapäev, 4. november 2010
Lähis-Ida toitudega tutvumine El Pasha restoranis
Mul oli võimalus koos mitmete teiste toidublogijatega osaleda 26. oktoobril Altex marketingi poolt Tallinnas asuva El Pasha restorani www.elpasha.ee nimel korraldatud blog.tr.ee üritusel, kus oli võimalik degusteerida päris mitmeid Lähis-Ida toite.
Meid võttis vastu lahke ja rõõsameelne restorani omanik, kes tutvustas heal meelel restoranis pakutavaid toite ja nende köögi traditsioone.
Oli võimalus maitsta järgmisi roogi:
HUMMOS
Segu kikerhernestest ja tahinist, maitsestatud sidrunimahla ja oliiviõligaBABA GANNOUSH
Segu grillitud baklašaanist ja tahinist, maitsestatud sidrunimahla ja oliiviõligaFISH KOFTA (KOFTA BISSAMAK)
Erinevate vürtsidega maitsestatud ning fritüüris valmistatud suupiste kartulistpüreest ja kalastFALAFEL
Maitsev fritüüris valmistatud suupiste kikerhernestest ja aedviljadestEL PASHA BAKLAŠAAN (BADINŽAN)
Küpsetatud baklašaan ürtide ja vürtsidega, kaetud sidrunimahla ja oliiviõligaWARAK ENAB
Vürtsitatud riisi ja lambalihaga täidetud viinamarjalehed jogurtikastmesFUL MEDAMMAS
Küpsetatud oad tomati, sibula, peterselli ja küüslaugugaKOFTA KEBAB (GRILLED MINCED MEAT)
Grillitud lamba- ja veisehakkliha segu, maitsestatud sibula ja peterselligaSHISH KEBAB
Vardas grillitud ja marineeritud lambaliha, serveeritud maheda kastmegaCHICKEN KEBAB (TAWOOK KEBAB)
Vardas grillitud ja marineeritud kanaliha, serveeritud maheda kastmegaSAMAK MAHCHI
Kerges kastmes serveeritud riisi, sibula ja pähkli-rosina seguga täidetud ahvenafileeEL PASHA BAKLAVA
Filotaignast valmistatud pähkli ja mandlitega idamaine maiusToidud olid maitsvad! Mitmel meist oli lambalihaga esimene, aga väga meeldiv kogemus. Nii vardas grillitud eelnevalt marineeritud lambaliha kui ka kofta kebab olid väga maitsvad. Üllatus oli suur kui selgus, et viimase koostises oli ka kaneel, mida poleks uskunud ja mida poleks ise ka kunagi omal algatusel lihatoidu maitsestamiseks kasutanud, kuid mis sobis tegelikult hästi.
Üks minu lemmikutest oli ka mõnusalt küüslaugune EL PASHA BAKLAŠAAN, ning ka kikerhernestest tihe pallike FALAFEL.
Oli meeldiv õhtu maitsvate toitude ja teiste blogijate seltsis!
esmaspäev, 1. november 2010
Porgandi-pärmitainast keedukreemi saiakesed
50 g pärmi
5 dl paksu porgandipüreed
1,25 dl suhkrut
1 tl soola
2 muna
1,25 dl õli
450 g + 750 g jahu
Keedukreem:
3 muna
1,5 dl suhkrut
2 spl jahu
0,5 l piima
vanillisuhkrut
Porgandipüree tegemiseks lõigata kooritud porgandid paksemateks viiludeks, keeta vähese veega pehmeks, vesi kurnata ära ja porgandid purustada köögikombainis või sauseguriga.
Käesoe vesi ja porgandipüree segada suhkruga vedeldatud pärmiga, lisada 450 g jahu, segada lusikaga läbi, jätta 20 minutiks eelkerkima.
Peale seda lisa taignale:
lahtiklopitud munad, sool, umbes 750 g jahu ja õli.
Sõtku kätega või sega mikseri taignakonksudega kuni moodustab nõu keskel palli. Kui tainas vajub tagasi mööda nõu põhja laiali, tuleb jahu juurde lisada kuni püsib nõu keskel koos. Lase kerkida kinni kaetult soojas kohas, mitte kuuma pliidiplaadi peal, pigem kuuma pliidiplaadi kõrval või radika peal kuni taigen kerkib vähemalt kahekordseks (umbes 1 tund). Õhukindlalt, näiteks toidukilega kaetult kerkib taigen kiiremini.
Keedukreemi tegemiseks panna piim pliidile potti soojenema, sinna hakata hoogsalt vispeldades vähehaaval lisama suhkruga vahustatud munasegu, kuhu on lõpus lisatud ka jahu . Kuumutada kuni hakkab mullitama ja pakseneb, mitte keeta. Lisada vanillisuhkrut.
Rullikerkinud tainas laiali, kata poole keedukreemiga, raputa üle pestud rosinatega. Keera ettevaatlikult rulli, lõika juppideks. Asetasin taignast saiakesed üksteisega ligistikku küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile. Seda tegin seetõttu, et kui lahtist õhu käes küpsevat tainaosa on vähem, jäävad saiakesed mõnusalt pehmed. Siis vajutasin iga saiakese keskosa veidi allapoole ja tõstsin sinna lusikaga keedukreemi.
Küpsetasin 200kraadise ahju keskmises osas küpseks.
Ahjust võetud saiakeste saiaosad tegin veega märjaks, et sai jääks veelgi pehmem.
Väga maitsvad saiakesed!